Relacje z drugim człowiekiem nie zawsze należą do najłatwiejszych. Jako ludzie często żyjemy własnymi oczekiwaniami, założeniami, tłumimy emocje i gubimy wspólny język z najbliższą osobą, z którą tworzymy związek. Gdy pojawiają się trudności w relacji warto rozważyć psychoterapię dla par.
Zrozumienie drugiej osoby, jej potrzeb i wartości jest kluczem do udanej relacji, która będzie wzmacniająca dla obu jej stron. Będąc w małżeństwie czy związku partnerskim warto pamiętać o tym, że z czasem ludzie mogą się zmieniać.
Baczne obserwowanie i słuchanie tego, co przekazuje nam druga strona jest na wagę złota. Wielokrotnie jednak koncentrujemy się na zdobytej już o partnerze wiedzy, nie dopuszczając możliwości jego ewoluowania w różnych obszarach. Przez to umykają pojawiające się nowe aspekty, które wpływają na zmianę relacji. Niezrozumienie partnera to tylko jeden z powodów wizyty w gabinecie terapeutycznym podczas terapii dla par.
Co ważne, na psychoterapię par i wizytę u psychologa dla par decydują się nie tylko małżeństwa, ale i osoby pozostające w związkach nieformalnych.
Skuteczność terapii małżeńskiej to hasło dość ogólne. Badania naukowe pokazują, że to, czy terapia dla par pomaga, jest przede wszystkim uzależnione od stopnia i rodzaju motywacji pacjentów. Jeżeli obie strony chcą wyjść z kryzysu małżeńskiego czy związkowego, a nie tylko szukają potwierdzenia swoich „racji” w ustach terapeuty, to szansa na sukces i skuteczność terapii małżeńskiej jest bardzo wysoka. Relacja z drugim człowiekiem zawsze wymaga stałej pracy nad sobą ‒ tej indywidualnej, ale i pracy stricte nad związkiem.
Według statystyk psychoterapia małżeństw pomaga średnio 60-80% par, które taki proces terapeutyczny rozpoczynają.
Wiele osób zanim pojawi się na wizycie u psychologa, zastanawia się, czy na pewno warto skorzystać z terapii dla par. Dla sporej liczby związków jest to najlepsze rozwiązanie i pierwszy krok w drodze do odbudowania zaufania, powrotu do zdolności komunikacyjnych itd. Istnieją jednak przypadki, gdy spotkania z psychologiem dla par nie przyniosą pozytywnego rezultatu.
Kiedy zatem terapia małżeńska nie ma sensu?
Spotkanie z dwiema osobami na raz jest nieco dłuższe (60 minut zamiast 50 minut) i nieco droższe od psychoterapii indywidualnej. Krakowskie Centrum Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej BrainHELP w obszarze terapii małżeńskiej oferuje następujący cennik: koszt pierwszej wizyty konsultacyjnej wynosi 300 zł, natomiast za każdą kolejną sesję pacjenci płacą 260 zł.
Co ważne, w naszych gabinetach możecie realizować terapię dla par po angielsku, a także w języku hiszpańskim! To spore udogodnienie dla związków mieszanych pod względem narodowości, gdzie tylko jedna strona płynnie operuje językiem polskim, a cała komunikacja w relacji pary i rodziny opiera się na języku obcym.
Niewielkie różnice zdań zdarzają się w każdej relacji i są one nieuniknione. W takich sytuacjach najlepszą terapią dla dwojga jest szczera i spokojna rozmowa, która zwykle działa i rozwiązuje kłopot. Kiedy jednak sytuacji konfliktowych jest więcej, spiętrzają się, a para sama nie jest w stanie poradzić sobie z rozwiązywaniem sporów, korzysta z pomocy psychologicznej dla par oferowanej przez rozmaite poradnie małżeńskie, których sporo znajdziesz chociażby w samym Krakowie.
W zależności od problematyki, z jaką pojawia się małżeństwo u terapeuty, celem terapii może być ratowanie związku, odbudowa zaufania między partnerami, ale i też poprawa jakości funkcjonowania w związku. W tym drugim przypadku partnerzy ćwiczą wzajemną komunikację, rozumienie swoich potrzeb, analizują swoje zachowania tak, by jak najlepiej czuć się w swojej relacji.
Na czym polega i jak wygląda terapia dla par? Psycholog małżeński na początku rozmów poznaje dwoje ludzi tworzących związek. Stara się rozpoznać ich cechy charakteru, temperament, a przy okazji wspiera w precyzyjnym wyrażaniu potrzeb, wartości i celów każdego z małżonków. Dzięki takiej pracy terapia staje się dla małżeństwa szansą na poznanie i zrozumienie siebie nawzajem na nowo.
Terapia małżeńska może być także częścią terapii rodzinnej, w której to celem jest poprawienie relacji nie tylko między małżonkami, ale i między nimi a ich dziećmi.
W gabinetach terapeutycznych krakowskiego Centrum BrainHELP przyjmujemy wszystkie pary w kryzysach. Nasi specjaliści są również wykwalifikowani w rozwiązywaniu problemów relacyjnych w przypadku par homoseksualnych. Synergia energetyczna osób tej samej płci może wprowadzić sporo spiętrzeń emocjonalnych, dlatego tak ważne jest nauczenie się poprawnej komunikacji i wyrażania własnych uczuć i potrzeb.
Zdrada to poważniejszy problem, z jakim może się borykać para. Obok tzw. niezgodności charakterów jest to jedna z częstszych przyczyn rozwodów w Polsce. Wiele związków zamiast rozstania wybiera jednak drogę przepracowania problemu, jego przeanalizowanie, wyciągnięcie wniosków i wybaczenie. Wówczas często korzysta się z terapii małżeńskiej po zdradzie. Aby jednak para zdołała wyjść z tego rodzaju kryzysu (również przy pomocy psychoterapeuty) muszą zostać spełnione pewne warunki:
Czas procesu terapii dla par jest różny. Zależy od poziomu zaangażowania obu stron, ale też od kalibru problemu, z jakim pojawiają się u psychoterapeuty. Sesje psychoterapii dla par i małżeństw w BarinHELP w Krakowie trwają godzinę zegarową. To czas, w którym każda ze stron ma przestrzeń na poruszenie ważnych dla siebie kwestii w kontekście ich wspólnego życia oraz może zostać pokierowana przez terapeutę w stronę innej perspektywy spojrzenia na konkretną problematykę. Terapia jest organizowana zwykle raz w tygodniu i średnio trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Są pary, które przepracowują swoje problemy na zasadzie terapii krótkoterminowej i wtedy rzeczywiście już kilkanaście spotkań z psychoterapeutą okazuje się wystarczających.
Odpowiedź na to pytanie można ułożyć na różne sposoby. Przede wszystkim warto wybrać terapeutę, który specjalizuje się w pomocy psychologicznej skierowanej dla par i małżeństw oraz wie, jaki rodzaj pracy terapeutycznej, jakie porady dla par w kryzysie są skuteczne. W naszym Centrum w ramach terapii par i rodzin dość często sprawdza się behawioralna terapia par czy terapia skoncentrowana na emocjach. Świadoma zmiana zachowań, ćwiczenie rozpoznawania i komunikowania swoich emocji jest w relacjach niezwykle ważne i przynosi długofalowe efekty.
Jednak najlepsza psychoterapia dla par to taka, która jest solidnie podbudowana porządną, wewnętrzną motywacją obu stron związku. To wówczas partnerzy osiągają najlepsze efekty w procesie terapeutycznym.
Jestem absolwentką psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyłam całościowe, czteroletnie szkolenie w Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem w Warszawie, które posiada akredytację Brytyjskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów Tańcem i Ruchem i jest jedyną szkołą w Polsce, która kształci terapeutów właśnie w tym nurcie. Podczas studiów magisterskich brałam także udział w rocznej Akademii Tańca Terapeutycznego w Krakowie. Uczestniczyłam w wielu warsztatach doszkalających m.in. z zakresu ruchu rozwijającego, tańców w kręgu czy projektowania ćwiczeń do pracy z różnymi grupami w oparciu o analizę ruchu.
Nurt: integracyjny
Jestem psychoterapeutą w trakcie czteroletniego, całościowego szkolenia z psychoterapii na Katedrze Psychoterapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkolenie akredytuje Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, w jego ramach należę do Sekcji Naukowej Psychoterapii. Pracuję indywidualnie z osobami dorosłymi w nurcie psychodynamicznym, czasem czerpiąc z elementów i technik innych nurtów, m.in. podejścia systemowego bądź dramaterapii.
Nurt: psychodynamiczny
Jestem psychologiem, pedagogiem oraz trenerem zastępowania agresji TZA w modelu terapeutycznym dla dzieci i młodzieży. Obecnie jestem w trakcie całościowego szkolenia dla psychoterapeutów w Fundacji KONTEKST na Rzecz Rozwoju Psychoterapii i Terapii Rodzin. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Sekcji Naukowej Terapii Rodzin.Doświadczenie zawodowe zdobyłam w pracy w szkole i przedszkolu jako rewalidant dzieci w spektrum ASD oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Nurt: systemowo-psychodynamiczny
Jestem psychoterapeutą realizującym 4-letnie, całościowe szkolenie psychoterapeutyczne, które jest akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Pracuję w nurcie systemowym, jak również psychodynamicznym. Doświadczenie terapeutyczne zdobywałam między innymi na oddziale ogólno-psychiatrycznym w Szpitalu Klinicznym im. Dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieżyw Brzesku oraz Bochni, a także w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych.
Nurt: systemowo-psychodynamiczny
Zespół specjalistów z Centrum Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej BrainHELP w Krakowie chętnie pomaga odnaleźć przestrzeń wzajemnego porozumienia osobom w związkach małżeńskich czy partnerskich.
ul. Lenartowicza 21/7
30-038 Kraków
Poniedziałek – Piątek 8:00 – 21:00
Sobota 8:00 – 15:00
Rejestracja telefoniczna czynna:
Poniedziałek – Sobota 9:00 – 21:00
Copyright © 2021-2024 Centrum Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej BrainHELP | All rights reserved.