Home » Psychoterapia par i małżeństw

Terapia dla par Kraków

Relacje z drugim człowiekiem nie zawsze należą do najłatwiejszych. Jako ludzie często żyjemy własnymi oczekiwaniami, założeniami, tłumimy emocje i gubimy wspólny język z najbliższą osobą, z którą tworzymy związek. Gdy pojawiają się trudności w relacji warto rozważyć psychoterapię dla par. 

Psychoterapia par Kraków ‒ kto powinien skorzystać?

Zrozumienie drugiej osoby, jej potrzeb i wartości jest kluczem do udanej relacji, która będzie wzmacniająca dla obu jej stron. Będąc w małżeństwie czy związku partnerskim warto pamiętać o tym, że z czasem ludzie mogą się zmieniać. 

Baczne obserwowanie i słuchanie tego, co przekazuje nam druga strona jest na wagę złota. Wielokrotnie jednak koncentrujemy się na zdobytej już o partnerze wiedzy, nie dopuszczając możliwości jego ewoluowania w różnych obszarach. Przez to umykają pojawiające się nowe aspekty, które wpływają na zmianę relacji. Niezrozumienie partnera to tylko jeden z powodów wizyty w gabinecie terapeutycznym podczas terapii dla par.

Z jakimi problemami w związku warto zgłosić się do psychoterapeuty dla par?

  • brak porozumienia, uwidaczniający się w ciągłych kłótniach i awanturach;
  • poczucie osamotnienia w relacji i niezdolność wyrażania, ale i dostrzegania emocji;
  • wycofywanie się ze związku i uciekanie w pracę, wysuwanie na pierwszy plan innych relacji itp.;
  • rozważanie rozstania;
  • zdrada, brak zaufania i poczucia lojalności w stosunku do partnera;
  • brak satysfakcji z życia seksualnego lub zanik tej sfery w związku;
  • kryzysy i traumy, które nie zostały dotychczas przepracowane.

Co ważne, na psychoterapię par i wizytę u psychologa dla par decydują się nie tylko małżeństwa, ale i osoby pozostające w związkach nieformalnych.

Czy terapia małżeńska pomaga?

Skuteczność terapii małżeńskiej to hasło dość ogólne. Badania naukowe pokazują, że to, czy terapia dla par pomaga, jest przede wszystkim uzależnione od stopnia i rodzaju motywacji pacjentów. Jeżeli obie strony chcą wyjść z kryzysu małżeńskiego czy związkowego, a nie tylko szukają potwierdzenia swoich „racji” w ustach terapeuty, to szansa na sukces i skuteczność terapii małżeńskiej jest bardzo wysoka. Relacja z drugim człowiekiem zawsze wymaga stałej pracy nad sobą ‒ tej indywidualnej, ale i pracy stricte nad związkiem.

Według statystyk psychoterapia małżeństw pomaga średnio 60-80% par, które taki proces terapeutyczny rozpoczynają.

Terapia małżeńska Kraków ‒ czy warto?

Wiele osób zanim pojawi się na wizycie u psychologa, zastanawia się, czy na pewno warto skorzystać z terapii dla par. Dla sporej liczby związków jest to najlepsze rozwiązanie i pierwszy krok w drodze do odbudowania zaufania, powrotu do zdolności komunikacyjnych itd. Istnieją jednak przypadki, gdy spotkania z psychologiem dla par nie przyniosą pozytywnego rezultatu. 

Kiedy zatem terapia małżeńska nie ma sensu?

  • Brak zaangażowania jednej (a nawet obu) ze stron ‒ w relację z drugą osobą i tym bardziej w chęć ratowania związku. Z tego też powodu warto pamiętać, że decyzję o rozpoczęciu terapii małżeńskiej podejmują obie strony związku. Pójście do terapeuty dla par pod wpływem wymuszenia czy szantażu nie da pozytywnego efektu.
  • Trwające romanse ‒ nie ma mowy o odbudowie zaufania, kiedy strona zdradzająca nie zakończyła romansu lub kiedy jest on w ogóle nieujawniony.
  • Przemoc ‒ krzywdzenie drugiej strony relacji przez jakikolwiek rodzaj przemocy jest zwykle przeciwwskazaniem do terapii par. W przypadku tkwienia w tego typu toksycznym związku zaleca się najpierw rozwiązanie relacji, a następnie psychoterapię indywidualną w celu przepracowania traumy.
  • Zaburzenia psychiczne jednego z partnerów ‒ w takiej sytuacji wymaga się najpierw indywidualnej pomocy: diagnozy, wizyty u psychoterapeuty, psychiatry, a czasem i leczenia farmakologicznego. Dopiero po ustabilizowaniu stanu zdrowia jednostki można myśleć o terapii związkowej.

Terapia dla par Kraków - cena

Spotkanie z dwiema osobami na raz jest nieco dłuższe (60 minut zamiast 50 minut) i nieco droższe od psychoterapii indywidualnej. Krakowskie Centrum Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej BrainHELP w obszarze terapii małżeńskiej oferuje następujący cennik: koszt pierwszej wizyty konsultacyjnej wynosi 300 zł, natomiast za każdą kolejną sesję pacjenci płacą 260 zł.

Co ważne, w naszych gabinetach możecie realizować terapię dla par po angielsku, a także w języku hiszpańskim! To spore udogodnienie dla związków mieszanych pod względem narodowości, gdzie tylko jedna strona płynnie operuje językiem polskim, a cała komunikacja w relacji pary i rodziny opiera się na języku obcym.

Na czym polega terapia małżeńska?

Niewielkie różnice zdań zdarzają się w każdej relacji i są one nieuniknione. W takich sytuacjach najlepszą terapią dla dwojga jest szczera i spokojna rozmowa, która zwykle działa i rozwiązuje kłopot. Kiedy jednak sytuacji konfliktowych jest więcej, spiętrzają się, a para sama nie jest w stanie poradzić sobie z rozwiązywaniem sporów, korzysta z pomocy psychologicznej dla par oferowanej przez rozmaite poradnie małżeńskie, których sporo znajdziesz chociażby w samym Krakowie. 

W zależności od problematyki, z jaką pojawia się małżeństwo u terapeuty, celem terapii może być ratowanie związku, odbudowa zaufania między partnerami, ale i też poprawa jakości funkcjonowania w związku. W tym drugim przypadku partnerzy ćwiczą wzajemną komunikację, rozumienie swoich potrzeb, analizują swoje zachowania tak, by jak najlepiej czuć się w swojej relacji.

Na czym polega i jak wygląda terapia dla par? Psycholog małżeński na początku rozmów poznaje dwoje ludzi tworzących związek. Stara się rozpoznać ich cechy charakteru, temperament, a przy okazji wspiera w precyzyjnym wyrażaniu potrzeb, wartości i celów każdego z małżonków. Dzięki takiej pracy terapia staje się dla małżeństwa szansą na poznanie i zrozumienie siebie nawzajem na nowo.

Terapia małżeńska może być także częścią terapii rodzinnej, w której to celem jest poprawienie relacji nie tylko między małżonkami, ale i między nimi a ich dziećmi.

Terapia dla par homoseksualnych Kraków

W gabinetach terapeutycznych krakowskiego Centrum BrainHELP przyjmujemy wszystkie pary w kryzysach. Nasi specjaliści są również wykwalifikowani w rozwiązywaniu problemów relacyjnych w przypadku par homoseksualnych. Synergia energetyczna osób tej samej płci może wprowadzić sporo spiętrzeń emocjonalnych, dlatego tak ważne jest nauczenie się poprawnej komunikacji i wyrażania własnych uczuć i potrzeb.

Terapia dla par po zdradzie Kraków

Zdrada to poważniejszy problem, z jakim może się borykać para. Obok tzw. niezgodności charakterów jest to jedna z częstszych przyczyn rozwodów w Polsce. Wiele związków zamiast rozstania wybiera jednak drogę przepracowania problemu, jego przeanalizowanie, wyciągnięcie wniosków i wybaczenie. Wówczas często korzysta się z terapii małżeńskiej po zdradzie. Aby jednak para zdołała wyjść z tego rodzaju kryzysu (również przy pomocy psychoterapeuty) muszą zostać spełnione pewne warunki:

  • romans jest zakończony;
  • zdrada została wybaczona;
  • obie strony związku chcą naprawić swoją relację, a jedyną motywacją do tego nie jest dobro dzieci czy wspólny kredyt.

Ile trwa terapia małżeńska?

Czas procesu terapii dla par jest różny. Zależy od poziomu zaangażowania obu stron, ale też od kalibru problemu, z jakim pojawiają się u psychoterapeuty. Sesje psychoterapii dla par i małżeństw w BarinHELP w Krakowie trwają godzinę zegarową. To czas, w którym każda ze stron ma przestrzeń na poruszenie ważnych dla siebie kwestii w kontekście ich wspólnego życia oraz może zostać pokierowana przez terapeutę w stronę innej perspektywy spojrzenia na konkretną problematykę. Terapia jest organizowana zwykle raz w tygodniu i średnio trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Są pary, które przepracowują swoje problemy na zasadzie terapii krótkoterminowej i wtedy rzeczywiście już kilkanaście spotkań z psychoterapeutą okazuje się wystarczających.

Jaka jest najlepsza terapia dla par?

Odpowiedź na to pytanie można ułożyć na różne sposoby. Przede wszystkim warto wybrać terapeutę, który specjalizuje się w pomocy psychologicznej skierowanej dla par i małżeństw oraz wie, jaki rodzaj pracy terapeutycznej, jakie porady dla par w kryzysie są skuteczne. W naszym Centrum w ramach terapii par i rodzin dość często sprawdza się behawioralna terapia par czy terapia skoncentrowana na emocjach. Świadoma zmiana zachowań, ćwiczenie rozpoznawania i komunikowania swoich emocji jest w relacjach niezwykle ważne i przynosi długofalowe efekty.

Jednak najlepsza psychoterapia dla par to taka, która jest solidnie podbudowana porządną, wewnętrzną motywacją obu stron związku. To wówczas partnerzy osiągają najlepsze efekty w procesie terapeutycznym.

Psychoterapeuci i psychologowie pracujący z parami

Aleksandra Telega

Psycholog​, Psychoterapeuta

Jestem absolwentką psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyłam całościowe, czteroletnie szkolenie w Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem w Warszawie, które posiada akredytację Brytyjskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów Tańcem i Ruchem i jest jedyną szkołą w Polsce, która kształci terapeutów właśnie w tym nurcie. Podczas studiów magisterskich brałam także udział w rocznej Akademii Tańca Terapeutycznego w Krakowie. Uczestniczyłam w wielu warsztatach doszkalających m.in. z zakresu ruchu rozwijającego, tańców w kręgu czy projektowania ćwiczeń do pracy z różnymi grupami w oparciu o analizę ruchu.

Nurt: integracyjny

Kuba Niklasiński

Psychoterapeuta

Jestem psychoterapeutą w trakcie czteroletniego, całościowego szkolenia z psychoterapii na Katedrze Psychoterapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkolenie akredytuje Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, w jego ramach należę do Sekcji Naukowej Psychoterapii. Pracuję indywidualnie z osobami dorosłymi w nurcie psychodynamicznym, czasem czerpiąc z elementów i technik innych nurtów, m.in. podejścia systemowego bądź dramaterapii.

Nurt: psychodynamiczny

Dorota Kamińska

Psycholog​, Psychoterapeuta

Jestem psychologiem, pedagogiem oraz trenerem zastępowania agresji TZA w modelu terapeutycznym dla dzieci i młodzieży. Obecnie jestem w trakcie całościowego szkolenia dla psychoterapeutów w Fundacji KONTEKST na Rzecz Rozwoju Psychoterapii i Terapii Rodzin. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Sekcji Naukowej Terapii Rodzin.Doświadczenie zawodowe zdobyłam w pracy w szkole i przedszkolu jako rewalidant dzieci w spektrum ASD oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Nurt: systemowo-psychodynamiczny

Joanna Urbanik

Psychoterapeuta

Jestem psychoterapeutą realizującym 4-letnie, całościowe szkolenie psychoterapeutyczne, które jest akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Pracuję w nurcie systemowym, jak również psychodynamicznym. Doświadczenie terapeutyczne zdobywałam między innymi na oddziale ogólno-psychiatrycznym w Szpitalu Klinicznym im. Dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieżyw Brzesku oraz Bochni, a także w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych.

Nurt: systemowo-psychodynamiczny

Psychoterapia par i małżeństw w Krakowie

Zespół specjalistów z Centrum Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej BrainHELP w Krakowie chętnie pomaga odnaleźć przestrzeń wzajemnego porozumienia osobom w związkach małżeńskich czy partnerskich.

Umów wizytę - Aleksandra Telaga

Umów wizytę - Kuba Niklasiński

Umów wizytę - Dorota Kamińska

Umów wizytę - Joanna Urbanik