Psycholog i psychoterapeuta Aleksandra Telega

Aleksandra Telega

Psycholog, Psychoterapeuta

Godziny wizyt
Poniedziałek 10:00 - 17:00
Środa 8:00 - 11:00
Piątek 15:00 - 16:00 (online)
Sobota 10:00 - 14:00

Nurt
integracyjny

O mnie

Jestem absolwentką psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyłam całościowe, czteroletnie szkolenie w Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem w Warszawie, które posiada akredytację Brytyjskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów Tańcem i Ruchem i jest jedyną szkołą w Polsce, która kształci terapeutów właśnie w tym nurcie. Podczas studiów magisterskich brałam także udział w rocznej Akademii Tańca Terapeutycznego w Krakowie. Uczestniczyłam w wielu warsztatach doszkalających m.in. z zakresu ruchu rozwijającego, tańców w kręgu czy projektowania ćwiczeń do pracy z różnymi grupami w oparciu o analizę ruchu.

Podczas szkolenia obywałam liczne praktyki i staże, prowadząc psychoterapię indywidualną i grupową dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Doświadczenie zdobywałam m.in. na Oddziale Rehabilitacji Psychiatrycznej w Szpitalu im. Józefa Babińskiego w Krakowie, na Klinicznym Oddziale Psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Łańcucie, w Zakładzie Psychoterapii Uj, w Środowiskowym Domu Samopomocy w Krakowie oraz w Małopolskim Hospicjum dla Dzieci.
Pracuję w nurcie DMP (Dance Movement Psychotherapy), która opiera się na idei, że umysł i ciało są nierozłączne, a ruch i postawa ciała odzwierciedlają wewnętrzny stan człowieka, co za tym idzie zmiany w ruchu mogą prowadzić do zmian w psychice, wspomagając zdrowienie, rozwój oraz integrację. Głównym czynnikiem leczącym, tak jak w innych nurtach, jest tu relacja terapeutyczna, nawiązywana zarówno werbalnie, jak i w ruchu. Psychoterapia Tańcem i Ruchem opiera się na szerokim zakresie wiedzy m.in. z psychologii jednostki i grupy, psychologii rozwojowej, rozwojowego ruchu ciała, psychopatologii, analizy i obserwacji ruchu, komunikacji niewerbalnej.

W pracy towarzyszy mi myśl słynnego fizjologa Waltera Cannona, który uważał, że „mądrość tkwi w naszych ciałach”. Idąc za tą tezą, w gabinecie oprócz metod werbalnych, wykorzystuję także narzędzia niewerbalne- szeroko rozumianą pracę z ciałem oraz ruchem. Używam metod twórczych, które poprzez działanie pomagają nam dostać się do treści tłumionych/nieświadomych. Chcę też podkreślić, że w mojej metodzie interwencje werbalne i niewerbalne przeplatają się ze sobą i obie są równie ważne.

Prowadzę psychoterapię indywidualną dla dorosłych i młodzieży, warsztaty grupowe oraz poradnictwo psychologiczne. Pracuję z różnymi problemami m.in. zaburzeniami nastroju, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami psychosomatycznymi. Pomagam osobom mającym trudności emocjonalne, osobom które są w kryzysach egzystencjalnych czy przełomowych momentach swojego życia, mającym trudności w utrzymaniu satysfakcjonujących relacji z innymi, posiadającym zaburzony obraz własnego ciała.

Pracuję pod stałą superwizją, należę do Polskiego Stowarzysznie Psychoterapii Tańcem I Ruchem, które dba o zasady etyczne naszego zawodu.

Specjalizacja

  • Psychoterapia indywidualna dorosłych

  • Psychoterapia indywidualna młodzieży

  • Psychoterapia par i małżeństw

  • Psychoterapia grupowa

  • Interwencja kryzysowa

Wizyty

  • Wizyty stacjonarne

  • Wizyty online