Psychoterapia online (indywidualna, dla dorosłych)

W Polsce psychoterapia online funkcjonuje od około 20 lat, a w ostatnim czasie przeżywa swój rozkwit. Sporą rolę w tym kontekście odegrała epidemia koronawirusa, z jaką przyszło nam się nie tak dawno zmierzyć. Zdecydowanie pogłębiła ona potrzebę pracy na odległość także w odniesieniu do działań psychoterapeutycznych. 

Psychoterapia online generuje wiele pytań:

  • jak działa taka terapia online?
  • czy terapia online jest równie skuteczna, co spotkanie w gabinecie?
  • komu tak właściwie ją polecamy?
  • co w sytuacji awarii Internetu?

…i z pewnością wiele innych, na które tutaj odpowiemy!

Skuteczność i efektywność terapii online

Na rynku badawczym dostępnych jest już całkiem sporo analiz naukowych, których celem była weryfikacja skuteczności oraz efektywności terapii online w porównaniu ze stacjonarną pracą w gabinecie. Co może zaskakiwać, przede wszystkim sceptyków technologicznych, nie pojawiają się istotne różnice pomiędzy pracą z pacjentem online a offline. To, co jest kluczowe to to, by skuteczny był nurt terapeutyczny sam w sobie. Wówczas jego zapośredniczenie komunikacją internetową w formie spotkania online nie obniża jakości terapii. Co ważne, badania wskazują również na to, że terapia indywidualna online ‒ tak samo jak stacjonarna rozmowa z psychoterapeutą ‒ może przynosić długofalowe skutki i realizuje cele terapeutyczne.

Korzyści i wady terapii online

Doświadczenie zespołu BrainHELP pokazuje, że psychoterapia online generuje wiele korzyści:

  • jesteśmy w stanie przyjmować pacjentów z każdego zakątka na świecie: mamy pacjentów i pacjentki nie tylko spoza Krakowa, ale i z zagranicy ‒ oferujemy sesje w języku polskim, angielskim i hiszpańskim;
  • nasi pacjenci nie tracą czasu na dojazdy i stanie w korkach;
  • na terapię online, trwającą 50 minut, niejednokrotnie łatwiej znaleźć czas w napiętych kalendarzach;
  • osoby w procesie terapeutycznym nie muszą rezygnować z sesji podczas wyjazdów służbowych czy dłuższych wakacji i na bieżąco są w kontakcie z terapeutą.

Oczywiście zdalna forma komunikacji może być swego rodzaju wyzwaniem. Są terapeuci, którzy w psychoterapii tego rodzaju dostrzegają takie ograniczenia, jak brak możliwości holistycznej obserwacji ciała pacjenta, spontanicznych reakcji jego rąk czy nóg, ale też zwracana jest uwaga na potrzebę zapewnienia sobie miejsca, które będzie gwarantowało prywatność i komfort podczas rozmowy z terapeutą. Dla niektórych pacjentów sporym wyzwaniem jest taka organizacja, by przez godzinę sesji nikt z domowników nie wchodził do  pokoju pacjenta. 

Proces terapii online 

W związku z tym, że terapeuci, którzy stosują w swojej pracy terapię w formie online potrafią poradzić sobie z pewnymi ograniczeniami, jakie występują podczas tego typu pracy oraz dzięki temu, że jeszcze precyzyjniej skupiają się na tym, do czego mają łatwy dostęp podczas rozmowy z pacjentem online, czyli jego mimiki, sposobu mówienia zarówno pod kątem używanego słownictwa, jak i intonacji głosu, proces terapeutyczny w niczym nie odbiega od standardowej terapii w gabinecie. I w tym przypadku sesje odbywają się zwykle raz w tygodniu, co pozwala w miarę szybko określić cele terapeutyczne i przejść drogę ich realizacji. Kwestia długości procesu i liczba potrzebnych sesji jest kwestią indywidualną zależną od wielu czynników ‒ tak samo, jak w terapii offline.

W gabinecie psychoterapii online Centrum BrainHELP prowadzimy pracę z pacjentem w rozmaitych nurtach: psychodynamicznym, integracyjnym czy Gestalt. 

Bezpieczeństwo i poufność 

Odpowiedzialność za kwestię prywatności w psychoterapii online rozkłada się na obie strony: terapeutę oraz pacjenta. Specjalista udostępnia przestrzeń wirtualną, organizuje pokój online i zapewnia klienta, że w jego pomieszczeniu nie znajdują się żadne osoby postronne. Pacjent, aby jak najlepiej wykorzystać czas sesji i procesu terapeutycznego w formie zdalnej, powinien zatroszczyć się o wygospodarowanie sobie miejsca, w którym bez zakłóceń będzie mógł swobodnie w takich spotkaniach brać udział.

W świecie cyfrowym ważne są kwestie cyberbezpieczeństwa. Dlatego też każdy terapeuta w BrainHELP wie, jak zabezpieczyć sprzęt komputerowy, jak dbać o poufność przesyłanych informacji i z jakich programów korzystać, by cała procedura była jak najlepsza pod tym względem dla pacjenta.

Technologia i narzędzia do terapii online 

Sesje psychoterapii online są organizowane za pośrednictwem internetowych platform umożliwiających połączenie z pacjentem w ramach wideokonferencji. Wśród często spotykanych podczas konsultacji psychologicznych narzędzi można znaleźć takie aplikacje jak Skype, Zoom czy Google Meet. Z ich pomocą mamy dostęp zarówno do wizji, jak i do przekazu audio. Oba te aspekty są ważne w kontakcie na linii pacjent ‒ terapeuta, jednak, jak łatwo się domyślić, z nich dwóch kluczowy jest bezproblemowy dźwięk i możliwość słuchania siebie nawzajem. Ważne jest zatem to, by uczestnicy sesji mieli dostęp do stabilnego łącza internetowego. 

Wymagania techniczne 

Oprócz dobrego Internetu o minimalnej przepustowości 10 Mb/s pacjent powinien posiadać kamerkę, mikrofon oraz słuchawki (lub głośniki, jeśli nie przeszkadza to w prywatności). 

Do sesji online warto też przygotować się kilka minut przed jej planowanym rozpoczęciem. Wcześniejsze uruchomienie komputera może pozwolić wykonać ewentualne aktualizacje systemowe, które czasem zaskakują użytkowników, a które mogą wpływać na opóźnienie w połączeniu się z terapeutą online.

O wszelkich wymaganiach technicznych rozmawiamy z pacjentami, planując pierwsze spotkanie zdalne. Każda osoba ma zatem świadomość, w co powinna się zaopatrzyć w ramach psychoterapii online.

Awarie techniczne 

A co z awariami? Burza, brak prądu, błąd komputera. Rzecz jasna, mogą mieć miejsce nawet na najlepszej psychoterapii online. Technologia czasem płata nam figle i albo nie możemy w ogóle nawiązać połączenia online, albo zostaje ono nagle zerwane w trakcie rozmowy. Na takie wypadki dobry psychoterapeuta zawsze ma opracowaną strategię działania awaryjnego. Pacjent, przystępując do terapii online, wie, jak ma się zachować, gdyby coś nie zadziałało jak powinno. Możliwymi opcjami jest reset połączenia z routerem, siecią wi-fi, odświeżenie przeglądarki i kolejna próba dołączenia do pokoju rozmowy, a w sytuacjach, gdy żaden sposób nie chce zadziałać, lecz sesja już chwilę trwała, można ratować się połączeniem telefonicznym lub ustaleniem innego terminu spotkania.

Kontakt i wsparcie w nagłych przypadkach ‒ kto korzysta online?

Psychoterapia online może być jedyną formą spotkań z terapeutą, ale może też stanowić uzupełnienie terapii stacjonarnej. Kto może skorzystać z internetowych spotkań z psychologiem? Zasadniczo nie ma przeciwwskazań związanych z różnymi zaburzeniami. Terapii online nie poleca się jednak np. w sytuacji pomocy osobom po próbie samobójczej.

W Centrum BrainHELP nie prowadzimy online psychoterapii dla par, a także nie pracujemy zdalnie z dziećmi.

Psychoterapia online ‒ cennik

W BrainHELP godzina pracy naszych specjalistów ma taką samą wartość bez względu na formę spotkania. Z tego względu cena indywidualnej psychoterapii online dla dorosłych nie różni się od tej przypisanej terapii stacjonarnej i prezentuje się następująco:

PSYCHOTERAPIA ONLINE INDYWIDUALNA DOROSŁYCH
Usługa czas trwania cena
Konsultacja psychoterapeutyczna - pierwsza sesja
50 minut
220 zł
Psychoterapia indywidualna - kolejne sesje
50 minut
180 zł
Prezentowany cennik ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Psychoterapeuci

Psycholog​ i psychoterapeuta Klaudia Fugas

Klaudia Fugas

Psycholog​, Psychoterapeuta

Specjalizuję się w terapii indywidualnej krótko i długoterminowej osób dorosłych od 18 r. z. Pracuję w podejściu Integracyjno-systemowym z wykorzystaniem technik terapii Poznawczo-Behawioralnej CBT oraz Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (oddział Warszawski). Jestem absolwentką Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyłam certyfikowane szkolenie z zakresu treningu umiejętności społecznych, treningu radzenia sobie ze złością oraz certyfikowaną szkołę konsultacji dla specjalistów w zakresie konsultacji rodzicielskich. Jestem w trakcie całościowej, akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Psychologiczne Szkoły Psychoterapii Dialog w nurcie integracyjno-systemowym.

Nurt:

integracyjny

Aleksandra Telega

Psycholog​, Psychoterapeuta

Jestem absolwentką psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyłam całościowe, czteroletnie szkolenie w Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem w Warszawie, które posiada akredytację Brytyjskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów Tańcem i Ruchem i jest jedyną szkołą w Polsce, która kształci terapeutów właśnie w tym nurcie. Podczas studiów magisterskich brałam także udział w rocznej Akademii Tańca Terapeutycznego w Krakowie. Uczestniczyłam w wielu warsztatach doszkalających m.in. z zakresu ruchu rozwijającego, tańców w kręgu czy projektowania ćwiczeń do pracy z różnymi grupami w oparciu o analizę ruchu.

Nurt:

integracyjny