Rosnąca popularność smartfonów, a także ich wielofunkcyjność, zmieniły sposób, w jaki odbieramy media i komunikujemy się z innymi ludźmi. Niewielki ekran stał się dla jego użytkowników na tyle atrakcyjny, że coraz częściej słyszy się o uzależnieniu od telefonu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Jak radzić sobie w sytuacji, gdy spędzamy zdecydowanie za dużo czasu na tzw. „scrollowaniu”?
Jak się nazywa uzależnienie od telefonu komórkowego? Według definicji o fonoholizmie możemy mówić, gdy dostrzegamy ‒ również u dorosłych ‒ nadmierne i niekontrolowane korzystanie z urządzenia. Osoby dotknięte tym problemem odczuwają silną potrzebę ciągłego sprawdzania powiadomień, korzystania z mediów społecznościowych czy grania w gry mobilne.
Fonoholizm czyli uzależnienie od telefonu – objawy
Zanim przyjrzymy się bliżej oznakom uzależnienia od telefonu, warto zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest uzależnienie. W psychiatrii uzależnienie jest definiowane jako nawracające zachowanie, którego dana osoba nie jest w stanie kontrolować pomimo jego negatywnych konsekwencji. Do tego występuje również psychologiczna lub fizyczna zależność, przez którą zachowanie jest kontynuowane. Do najczęściej spotykanych objawów fonoholizmu należą:
- ograniczenie interakcji z innymi osobami w realnym świecie na rzecz kontaktów online,
- pogorszenie się wyników w szkole, na studiach lub w pracy zawodowej,
- problemy z zasypianiem, zwłaszcza we wcześniej porze dnia,
- uczucie gratyfikacji podczas korzystania z urządzenia,
- dyskomfort związany z byciem daleko od smartfona,
- przewlekły ból nadgarstka i szyi.
Przyczyny uzależnienia od telefonu
Istnieje wiele przyczyn, dla których dana osoba staje się uzależniona od telefonu. Ryzyko jest szczególnie duże w przypadku nastolatków. Główne powody występowania uzależnienia od telefonu to:
- nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych, które obecnie odbywa się głównie przez telefon,
- szukanie akceptacji ze strony otoczenia,
- potrzeba bycia ciągle poinformowanym i strach przed byciem „poza informacją”, czyli tzw. FOMO,
- nieśmiałość w nawiązywaniu relacji w prawdziwym świecie,
- brak alternatywnych sposobów spędzania czasu.
Jak leczyć uzależnienie od telefonu?
Gdy zauważymy pierwsze objawy mogące świadczyć o wystąpieniu uzależnienia od telefonu u siebie lub u bliskiej osoby, powinniśmy reagować jak najszybciej. Daje to większe szanse na szybkie pokonanie problemu. Jak zatem walczyć z uzależnieniem od telefonu?
Na początku warto zastanowić się nad przyczyną wystąpienia uzależnienia – dlaczego tak często sięgamy po telefon? Jest to dla nas źródłem dopaminy, sposobem na radzenie sobie z samotnością czy może służy nad do nawiązywania i pielęgnowania relacji z innymi? Kolejny krok w leczeniu fonoholizmu to świadoma próba ograniczenia czasu korzystania z telefonu. Warto zacząć planować dzień w ten sposób, aby w codziennym harmonogramie jak najwięcej czasu poświęcać na inne czynności, niezwiązane z byciem online.
Jak jeszcze można pokonać uzależnienie od telefonu? Nowe hobby, uprawianie sportu czy spotkania z najbliższymi są w tym zakresie niezwykle pomocne. Jeśli mimo tych zmian nadal czujemy, że nie radzimy sobie z uzależnieniem, powinniśmy wówczas udać się na psychoterapię indywidualną, najlepiej do psychoterapeuty specjalizującego się w leczeniu uzależnień. Współpraca z takim ekspertem zaczyna się zazwyczaj od przeprowadzenia dokładnego wywiadu, którego celem jest postawienie diagnozy. Następnie pacjent oraz psychoterapeuta wspólnie zastanawiają się nad przyczyną występowania problemu, a także opracowują plan, jak wyjść, wyleczyć się z uzależnienia do telefonu.
Zastanawiasz się, jakie są skutki uzależnienia od telefonu? Już odpowiadamy!
Warto sobie uświadomić, że fonoholizm w skutkach może prowadzić do pogorszenia relacji międzyludzkich, problemów ze snem, trudności w koncentracji oraz wzrostu poziomu stresu i lęku. W skrajnych przypadkach wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne, dlatego warto świadomie kontrolować czas spędzany na telefonie i dbać o cyfrową równowagę.
Uzależnienie od telefonu a depresja – czy są ze sobą powiązane?
Badania przeprowadzone wśród studentów w Chinach wykazały, że osoby uzależnione od telefonu są bardziej narażone na zachorowanie na depresję. Częściej mierzą się również z takimi problemami jak zaburzenia lękowe, pogorszona jakość snu czy impulsywne zachowania. Jest to niewątpliwie kolejny powód, dla którego warto przeanalizować swoją relację ze smartfonem.
Jeśli dostrzegasz wśród swoich najbliższych lub też zauważasz u siebie objawy uzależnienia od telefonu i zastanawiasz się, co robić, skontaktuj się z profesjonalistami z BrainHELP. Razem z nami Ty lub bliska Ci osoba poradzi sobie z problemem i przestanie być uzależniona od telefonu. Pamiętaj, że wychodzenie z uzależnienia jest procesem i potrzeba na to czasu ‒ nic nie dzieje się nagle.