Diagnoza wskazująca na występowanie ADHD jest stawiana coraz większej liczbie dorosłych. Jak wyglądają badania, testy diagnostyczne i cały proces diagnozowania ADHD oraz do jakiego specjalisty się udać w celu przeprowadzenia diagnozy?
Diagnoza ADHD u dorosłych – kiedy jest możliwa?
Jak sprawdzić, czy ma się ADHD? Należy udać się do specjalisty, który przeprowadzi badania oraz wywiad. Żeby doszło do rozpoznania zaburzenia, to u dorosłego pacjenta musi wystąpić pięć jego objawów przez co najmniej 6 miesięcy. Ponadto zachowania wskazujące na występowanie ADHD muszą pojawić się w różnych warunkach oraz, po raz pierwszy, przed 12. rokiem życia.
Kto diagnozuje ADHD u dorosłych?
Pierwsze przesłanki można zaobserwować we własnym zakresie. Często w czasie psychoterapii indywidualnej na tego typu zaburzenie może zwrócić uwagę terapeuta. Co jednak dzieje się dalej? Badania na ADHD u dorosłych są przeprowadzane przez psychologa wykonującego testy diagnostyczne oraz kierującego pacjenta do psychiatry, który z kolei przeprowadza rozpoznanie i stawia ostateczną diagnozę. Na pytanie: kto stwierdza ADHD, odpowiadamy zatem jednoznacznie: psychiatra.
Jak diagnozuje się ADHD?
Jeśli podejrzewasz ADHD u swojego dziecka, udaj się do centrum pomocy psychologicznej, w którym z pewnością specjaliści pokierują procesem diagnostycznym. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda diagnoza ADHD u dorosłych. Zaleca się, aby pacjent, który zgłosił się o pomoc do psychiatry, przeszedł najpierw badanie ogólnego stanu zdrowia. W ten sposób wyklucza się możliwość oddziaływania innych problemów zdrowotnych na stan psychiczny pacjenta. Diagnoza ADHD jest stawiana na podstawie wyników badań przeprowadzonych na przykład przy użyciu testu DIVA-5 (ang. Diagnostic Interview for ADHD in Adults). Jest to szczegółowy wywiad dotyczących objawów typowych dla ADHD, którego wyniki konsultuje się z psychiatrą.
ADHD – kiedy diagnoza?
ADHD objawia się na dwa główne sposoby – brakiem skupienia oraz nadpobudliwością. Oznaki te mogą wystąpić równocześnie. Brak uwagi obejmuje:
- łatwe rozpraszanie się,
- trudność w dostrzeganiu szczegółów,
- brak organizacji w miejscu pracy lub nauki,
- rozpoczynanie zadań i ich niekończenie,
- niesłuchanie innych osób, nawet jeśli zwracają się bezpośrednio,
- zapominanie o takich rzeczach jak spotkania z innymi czy terminowe płacenie rachunków.
Z kolei nadpobudliwość to:
- bieganie zamiast chodzenia,
- trudności z utrzymaniem pozycji siedzącej przez dłuższy czas,
- bycie głośnym,
- słowotok,
- notoryczne przerywanie rozmówcom,
- odpowiadanie na pytania, zanim te zostaną zadane.
Kiedy zatem diagnozuje się ADHD? Gdy zauważysz powyższe objawy i, co więcej, utrudniają Ci one codzienne funkcjonowanie. W jakim wieku najlepiej zdiagnozować ADHD? Jeśli wykonamy diagnozę w wieku dziecięcym, dziecku z pewnością będzie łatwiej funkcjonować w społeczeństwie. Jeśli jednak nie masz diagnozy ADHD, jesteś osobą dorosłą i czujesz, że „coś jest nie tak” ‒ nie wahaj się skorzystać ze specjalistycznej pomocy.
Więcej na temat objawów ADHD u dorosłych znajdziesz w naszym artykule: Zaskakujące objawy ADHD u dorosłych
Ile kosztuje diagnoza na ADHD?
Cena postawienia diagnozy obejmuje przeprowadzenie konsultacji z psychologiem, następnie wykonanie testu DIVA-5 oraz wydanie pełnej opinii psychologicznej. Do tego należy doliczyć cenę konsultacji z psychiatrą. Ze względu na liczne koszty cząstkowe cena ogólna diagnozy ADHD wynosi obecnie powyżej tysiąca złotych.
Ile trwa diagnoza ADHD?
O tym, ile trwa diagnoza ADHD u dorosłych, decyduje przede wszystkim, to ile czasu potrzebują odpowiedni eksperci – psycholog i psychiatra – do przeanalizowania wyniku testów. Samo wykonanie badania przy użyciu testu DIVA-5 może trwać nawet kilka godzin.
ADHD – orzeczenie czy opinia?
Osoby z ADHD otrzymują opinię z poradni psychologiczno-psychiatrycznej, a nie orzeczenie, jako że ADHD nie jest traktowane jako niepełnosprawność.
Diagnoza ADHD u dzieci – jak jest przeprowadzana?
Jak zdiagnozować ADHD u dziecka? Diagnozowanie ADHD u najmłodszych przebiega inaczej niż dorosłych. Wykorzystywane są inne testy, w tym test przesiewowy, test funkcji poznawczych oraz test neuropsychologiczny. Gdzie zdiagnozować ADHD u dziecka? Najlepiej udać się do poradni zatrudniającej psychologów-diagnostyków specjalizujących się w rozpoznawaniu ADHD właśnie u dzieci.
Diagnoza ADHD u dzieci w Krakowie
Proces diagnozy ADHD u dzieci, bez względu na miejsce przeprowadzania, obejmuje wywiad z rodzicami, obserwację zachowania dziecka oraz testy psychologiczne. Pamiętaj, że wczesne rozpoznanie tego zaburzenia pozwala na skuteczniejsze wsparcie i dobór odpowiednich metod terapii.
Diagnoza ADHD u nastolatków
Do stawiania diagnozy ADHD u nastolatków często stosuje się już ten sam test, co w przypadku dorosłych, czyli DIVA-5.
Diagnoza ADHD u dorosłych w Krakowie
Diagnozowanie ADHD u dorosłych w Krakowie dotyczy naszej poradni – osoby odpowiedzialnej za konsultację psychoterapeutyczną, zapraszamy do kontaktu z specjalistami.