Psychoterapia psychoanalityczna ‒ postaw na głębokie zrozumienie siebie

Jednym z najstarszych i najbardziej wpływowych nurtów psychoterapeutycznych jest właśnie terapia psychoanalityczna. Opiera się ona na teorii Zygmunta Freuda ‒ jednego z najbardziej znanych psychiatrów na całym świecie. Celem psychoterapii psychoanalitycznej jest zrozumienie nieświadomych procesów psychicznych, które nieustannie wpływają na emocje, zachowania i relacje człowieka. To właśnie dzięki jej technikom pacjent ma możliwość głębokiej refleksji nad sobą, swoimi przeżyciami i doświadczeniami z przeszłości. Terapeutów specjalizujących się z podejściu psychoanalitycznym znajdziesz także w centrum BrainHELP.

Psychoterapia psychoanalityczna ‒ co to takiego?

W podejściu psychoanalitycznym niezwykle ważną rolę pełni przeszłość. To ona determinuje obecne życie, w tym wiele problemów emocjonalnych i psychologicznych, z jakimi mierzy się człowiek każdego dnia. Mają one swoje źródło właśnie w nieuświadomionych konfliktach, pragnieniach, a także traumach z przeszłości. Często sięgają one lat dzieciństwa. 

Rola terapeuty w procesie terapeutycznym jest kluczowa, ponieważ pomaga on odkryć te ukryte aspekty. Robi to z pomocą analizy myśli, uczuć, zachowań, a nawet snów pacjenta.

Ważnym elementem terapii psychoanalitycznej jest twierdzenie, że psychika każdego człowieka składa się z dwóch komponentów:

  • świadomego ‒ są to myśli i uczucia, które są dostępne dla nas w danym momencie,
  • nieświadomego ‒ w nim przechowujemy lęki, wspomnienia i pragnienia, z których nie zdajemy sobie sprawy, a które tak bardzo potrafią wpłynąć na naszą codzienność.

Jakie są główne założenia psychoterapii psychoanalitycznej?

Analizując założenia psychoterapii psychoanalitycznej, możemy wyodrębnić zatem kilka zasad, którymi kieruje się ten nurt terapeutyczny.

  1. Rola nieświadomości. Większość naszych problemów wynika z nieświadomych konfliktów, które powstały na różnych etapach rozwoju.
  2. Znaczenie przeszłości. Wydarzenia z dzieciństwa, zwłaszcza te związane z relacjami z rodzicami, mają kluczowy wpływ na nasze obecne funkcjonowanie.
  3. Przeniesienie, przeciwprzeniesienie i projekcja. W relacji z terapeutą pacjent może nieświadomie odtwarzać emocje i wzorce relacyjne z przeszłości (przeniesienie, transfer) lub wręcz przypisywać własne odczucia psychoanalitykowi (projekcja). Z kolei terapeuta może przenosić swoje reakcje na pacjenta (przeciwprzeniesienie, kontrtransfer). Analiza tych sytuacji może pomagać w lepszym zrozumieniu procesów terapeutycznych.
  4. Analiza symboli i snów. Sny, marzenia i skojarzenia pacjenta są traktowane jako klucz do nieświadomości.
  5. Proces długoterminowy. Zmiana w terapii psychoanalitycznej zachodzi powoli, ponieważ wymaga czasu na przepracowanie głęboko zakorzenionych problemów.

Dla kogo jest psychoterapia psychoanalityczna?

Terapia psychoanalityczna jest szczególnie polecana osobom, które:

  • chcą lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje,
  • doświadczają powtarzających się problemów w relacjach,
  • zmagają się z depresją, lękami czy poczuciem pustki,
  • mają trudności w radzeniu sobie z traumą z przeszłości,
  • czują się przytłoczone nieświadomymi konfliktami wewnętrznymi.

Co ważne, psychoterapia psychoanalityczna jest rozwiązaniem dla osób gotowych na długotrwałą pracę nad sobą, która w perspektywie czasu przyniesie korzyść w postaci trwałych zmian w życiu.

Psychoterapia w nurcie psychoanalitycznym ‒ czego możesz się spodziewać?

Klasyczna psychoterapia psychoanalityczna zaplanowana jest na 2-3 sesje tygodniowo. Zdarza się jednak, szczególnie na początku drogi terapeutycznej, że spotkania z terapeutą odbywają się regularnie, ale tylko raz w tygodniu.

Praca z pacjentem jest oparta na kilku kluczowych elementach:

  • pacjent zazwyczaj mówi o wszystkim, co przychodzi mu na myśl, bez tzw. autocenzury – nazywane jest to „wolnymi skojarzeniami”;
  • terapeuta uważnie słucha, analizując to, co pacjent mówi, ale także to, co pozostaje niewypowiedziane;
  • ważnym elementem terapii jest analiza relacji terapeutycznej – emocje pacjenta wobec terapeuty odzwierciedlają jego wcześniejsze doświadczenia z innymi ludźmi.

Wiele osób zastanawia się, jakie miejsce należy zająć w gabinecie psychoanalityka: usiąść na krześle/fotelu czy może położyć się na kozetce. Tutaj terapia psychoanalityczna pozostawia dowolność. Terapeuta z pewnością pokieruje Cię pod tym względem i pozwoli wybrać takie miejsce, by podczas całej sesji było Ci jak najbardziej komfortowo.

Efektywność psychoterapii psychoanalitycznej

W przestrzeni społecznej wciąż pokutuje przekonanie, że terapie psychoanalityczne „mają skuteczność zbliżoną do efektu placebo”, do czego przekonywał np. Hans Eysenck, przytaczając wyniki badań prowadzonych w połowie XX wieku. Współczesne badania pokazują jednak, że psychoterapia psychoanalityczna jest skuteczna w leczeniu wielu trudności psychologicznych i chociaż proces terapeutyczny trwa dłużej, niż w przypadku terapii krótkoterminowych, efekty terapii psychoanalitycznych są głębiej osadzone w pacjentach, a przez to trwalsze.

Dlaczego warto skorzystać z terapii w nurcie psychoanalitycznym?

Jeśli potrzebujesz zajrzeć w głąb własnego życia i lepiej poznać siebie, swoje lęki, pragnienia, motywacje ‒ psychoterapia psychoanalityczna będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. Pozwoli ona nie tylko rozwiązywać bieżące problemy, ale przede wszystkim ułatwi Ci zrozumienie Twojej własnej tożsamości, mechanizmów działania, które znajdują odzwierciedlenie chociażby w relacjach z innymi ludźmi. Co da Ci praca z tym, co do tej pory było dla Ciebie nieświadome? Zyskasz dzięki temu szansę na trwałą zmianę i bardziej świadome życie.