Witaj!
Skoro tu trafiłeś, być może szukasz wsparcia w sprawach, które samemu ciężko Ci rozwiązać lub zrozumieć. Może zastanawiasz się nad spotkaniem z psychologiem lub podjęciem psychoterapii. Poszukiwanie pomocy psychologicznej zazwyczaj wiąże się z silnymi wątpliwościami i lękiem… Dlatego chcielibyśmy, żeby ten wpis pozwolił Ci trochę nas poznać. Opowiemy krótko o naszym podejściu do klienta oraz o tym, co według nas jest w psychoterapii najważniejsze.
Najważniejsza jest relacja
Życie ludzkie składa się z relacji. I to właśnie w relacjach najczęściej uwidaczniają się nasze trudności emocjonalne. Co więcej, źródło wielu naszych wewnętrznych zmagań może tkwić w relacjach, w których wyrośliśmy. Dlatego podstawą procesu terapii jest relacja z terapeutą. To właśnie poprzez więź, która tworzy się pomiędzy terapeutą a klientem, może zaistnieć zmiana.
“Miedzy specjalista a pacjentem musi coś „kliknąć”, żeby wiedzieli, że mogą razem pracować. I to mówię moim pacjentom podczas spotkań konsultacyjnych, że te wstępne spotkania są po to, by zdiagnozować problem, zastanowić się, jak można pomóc, ale też po to, żeby terapeuta i klient zastanowili się, czy się rozumieją, czy mogą ze sobą wyruszyć w dłuższą podróż.” – mówi Edyta Pawłowska-Fugas, psychoterapeutka i założycielka BrainHelp.
U podstaw pracy terapeutycznej leży zaufanie. Bez niego ciężko o zmianę. Pacjent, który przychodzi do nieznanego sobie specjalisty, nie wie jeszcze, czy może mu zaufać i jest to całkowicie zrozumiałe. Ma zamiar wnieść coś, co jest dla niego najważniejsze, bagaż, z którym samemu trudno mu sobie poradzić. Staje z tym wszystkim przed obcą osobą. W zależności od jego doświadczeń życiowych i sposobu wchodzenia w relacje, może upłynąć sporo czasu, zanim stworzy się przymierze terapeutyczne, czyli nadejdzie moment, w którym poczuje i nabierze przekonania, że może zaufać swojemu terapeucie.
Terapeuta autentyczny
To, na ile uda się zaufać terapeucie, w dużej mierze zależy od tego, jaki jest. Dla nas najważniejszą cechą terapeuty jest autentyczność. Wielu pacjentów zastanawia się, czy terapeucie naprawdę na nich zależy, czy jego zaangażowanie wypływa ze szczerej troski… Ciężko im odnaleźć się w relacji, która zawsze będzie w pewien sposób oficjalna, stworzona w sztucznych, gabinetowych warunkach. Im bardziej terapeuta jest autentyczny, tym łatwiej mu zaufać. Taki specjalista nie podchodzi do pacjenta w sposób mechaniczny, ale buduje prawdziwą relację z pacjentem, angażując swoje realne uczucia oraz myśli. Autentyczny terapeuta, dla którego najważniejszy jest człowiek i jego dobro, pomoże w uświadomieniu sobie emocji i myśli, które pojawiają się w relacji terapeutycznej. Budowanie tej relacji, odsłanianie prawdziwego siebie, nauka ujawniania nawet trudnych uczuć otwiera szansę na zrozumienie samego siebie oraz poradzenie sobie z trudnościami.
Zaproszenie
Mamy nadzieję, że ten wpis trochę Ci rozjaśnił, czego możesz się spodziewać w kontakcie z nami. Jeśli czujesz, że chciałbyś podjąć psychoterapię, spotkać się z psychologiem lub uzyskać inną pomoc, napisz lub zadzwoń.
Jeśli masz wątpliwości, czy psychoterapia jest dla Ciebie lub chcesz po prostu lepiej rozumieć siebie i innych, zachęcamy Cię do śledzenia naszego bloga. Będą się tu pojawiać treści o tematyce psychologicznej oraz związanej z psychoterapią. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie.
Zapraszamy Cię serdecznie!
Zespół BrainHELP