Dlaczego warto iść na psychoterapię nawet, jeśli na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że jej nie potrzebujesz?

Dlaczego warto iść na psychoterapię
Przez ostatnie dekady w Polsce z psychoterapii spadło niewygodne odium ekstremalnego „sportu” wyłącznie dla osób najbardziej zaburzonych lub uzależnionych. Terapia to już również na szczęście nie przytłaczające tabu, rzecz wstydliwa, ani ezoteryczna wiedza z pogranicza biorezonansu, rytuałów herbacianych i wiedzy na temat kryształów, a i – o ile w zakamarkach świadomości zbiorowej pokutował mit psychoterapii jako zbytku i luksusu dla najbogatszych – teraz dużo bardziej powszechną jest intuicja, że o ile za prywatne sesje trzeba zapłacić, to jest to rodzaj gruntownej inwestycji w siebie.

Terapeutę można wybrać stricte kierując się własnym widzimisię – może pasować! Terapia nie musi trwać latami, nie odbywa się na kozetce, nie jest manipulacją, skarżeniem na rodziców, nie jest substytutem przyjaźni, nie jest wyżalaniem się do obcego człowieka pozbawionego ekspresji mięśni twarzy, itp. itd. Ale nade wszystko: terapia nie musi pomagać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy już posypie się nam w życiu na tyle, że nie pozostaje do zrobienia wiele więcej, a o dobrostanie psychicznym możemy myśleć nie tylko w kryzysie.

Istnieje wiele powodów, dlaczego warto rozważyć psychoterapię, nawet jeśli wydaje się, że nie masz pilnych potrzeb terapeutycznych. Oto kilka argumentów.
Rozwój osobisty
Samorozwój i rozwój osobisty. Psychoterapia może być wartościowym narzędziem do rozwoju osobistego, zrozumienia siebie lepiej i osiągnięcia pełniejszego potencjału. Relacja z samym sobą jest w gruncie rzeczy jednym z naszych największych możliwych zasobów. Terapeuta może pomóc Ci odkryć ukryte pokłady, umiejętności i cele życiowe, co prowadzi do większej samoświadomości i satysfakcji z życia. Rzeczy dobre mają szansę stać się wspaniałymi, jeśli poświęcić im uwagę.
Lepsze radzenie sobie ze stresem. Codzienne życie często niesie ze sobą wiele wyzwań, a czasy pandemiczne pokazały nam – jeszcze w inny sposób – jak ważne jest samopoczucie. Psychoterapia może nauczyć Cię zdrowszych strategii radzenia sobie i rozwijania umiejętności zarządzania emocjami. Terapeuta może pomóc Ci identyfikować negatywne wzorce myślenia i zachowania oraz wprowadzać pozytywne zmiany, które przyczynią się do poprawy ogólnego samopoczucia. Trudna decyzja życiowa? – odbij myśli z terapeutą, posłuchaj siebie, jak o niej mówisz na głos.
Radzenie sobie ze stresem
Udoskonalenie relacji interpersonalnych. Terapia może pomóc w poprawie relacji z innymi ludźmi, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Terapeuta może wspierać Cię w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, rozwiązywaniu konfliktów i budowaniu zdrowszych więzi. Poprzez lepsze zrozumienie siebie i innych, możesz tworzyć bardziej satysfakcjonujące i satysfakcjonujące relacje. W wersji kalifornijskiej: terapia może pomóc ci zakochać się w sobie do szaleństwa, co z kolei sprawi, że staniesz się magnesem dla zdrowych związków.

Profilaktyka zdrowia psychicznego. Do regularnego ruchu i jego funkcji w zapobieganiu chorobom (choćby cywilizacyjnym) nie trzeba już nikogo przekonywać, a nasze psyche? Psychoterapia może pełnić rolę profilaktyczną w zakresie zdrowia psychicznego. Praca nad emocjonalnymi i psychicznymi aspektami życia, nawet jeśli nie masz konkretnych problemów, może przyczynić się do zapobiegania ewentualnym trudnościom w przyszłości. Terapeuta może pomóc Ci zidentyfikować i rozwijać zdrowe strategie radzenia sobie oraz utrzymywać dobrą kondycję psychiczną. Gram prewencji jest wart kilograma leczenia.

Bezpieczne przestrzenie do wyrażania się. Psychoterapia to wyjątkowe środowisko, w którym możesz otwarcie i bezpiecznie wyrażać swoje myśli, uczucia i doświadczenia. Czasem te najmniej wygodne. Terapeuta – zobowiązany tajemnicą zawodową – zapewnia wsparcie, empatię i brak osądzania, co może być wyjątkowo ważne w kulturze, która często promuje silną pozycję i wstrzymywanie emocji. Jak to jest mieć osobę, która jest po Twojej stronie, ba, pomoże i osiągnąć głębszy wgląd?

Warto podkreślić, że psychoterapia jest elastycznym narzędziem, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i celów. Istnieje jej kilka nurtów oraz nieskończone style. Nawet jeśli wydaje się, że terapia nie jest niezbędna, może przynieść ogromne korzyści i pomóc w osiągnięciu większego dobrostanu emocjonalnego i rozwoju osobistego. To jedna z najlepszych rzeczy, której jesteś wart, która da Ci coś trwałego i w gruncie rzeczy, prędzej czy później, wyraźnie odczuwalnego – i za którą Przyszły Ty będziesz mógł sobie, zwyczajnie i z wdzięcznością, podziękować.