Dlaczego warto iść na psychoterapię nawet, jeśli na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że jej nie potrzebujesz?

Dlaczego warto iść na psychoterapię

Psychoterapia – czy warto?

Przez ostatnie dekady w Polsce z psychoterapii spadło niewygodne odium ekstremalnego „sportu” wyłącznie dla osób najbardziej zaburzonych lub uzależnionych. Wizyta u psychoterapeuty to już nie przytłaczające tabu, rzecz wstydliwa, ani ezoteryczna wiedza z pogranicza biorezonansu, rytuałów herbacianych i wiedzy na temat kryształów, a i – o ile w zakamarkach świadomości zbiorowej pokutował mit terapii jako zbytku i luksusu dla najbogatszych – teraz dużo bardziej powszechną jest intuicja, że o ile za prywatne sesje trzeba zapłacić, to psychoterapia jest rodzajem gruntownej inwestycji w siebie.

Terapia nie musi trwać latami, nie odbywa się na kozetce, nie jest manipulacją, skarżeniem na rodziców, nie jest substytutem przyjaźni, nie jest wyżalaniem się do obcego człowieka pozbawionego ekspresji mięśni twarzy itp. itd.

Nade wszystko: psychoterapia nie musi pomagać tylko i wyłącznie wtedy, gdy już posypie się nam w życiu na tyle, że nie pozostaje do zrobienia wiele więcej. Ważne, aby pamiętać, że o dobrostanie psychicznym możemy myśleć nie tylko w kryzysie, gdy pojawią się problemy.

Kiedy warto iść do psychoterapeuty?

Istnieje wiele powodów, dlaczego warto rozważyć psychoterapię, nawet jeśli wydaje się, że nie masz pilnych potrzeb terapeutycznych. Oto kilka argumentów.

Psychoterapia jako narzędzie do samorozwoju i rozwoju osobistego

Psychoterapia indywidualna może być wartościowym narzędziem do rozwoju osobistego, zrozumienia siebie lepiej i osiągnięcia pełniejszego potencjału. Relacja z samym sobą jest w gruncie rzeczy jednym z naszych największych możliwych zasobów. Terapeuta może pomóc Ci odkryć ukryte pokłady, umiejętności i cele życiowe, co prowadzi do większej samoświadomości i satysfakcji z życia. Rzeczy dobre mają szansę stać się wspaniałymi, jeśli poświęcić im uwagę.

Rozwój osobisty

Czy ze stresem idzie się do psychoterapeuty? 

Codzienne życie często niesie ze sobą wiele wyzwań, a czasy pandemiczne pokazały nam – jeszcze w inny sposób – jak ważne w życiu jest samopoczucie. Psychoterapia może nauczyć Cię zdrowszych strategii radzenia sobie i rozwijania umiejętności zarządzania emocjami. Terapeuta może pomóc Ci identyfikować negatywne wzorce myślenia i zachowania oraz wprowadzać pozytywne zmiany, które przyczynią się do poprawy ogólnego samopoczucia. Trudna decyzja życiowa? – odbij myśli z terapeutą, posłuchaj siebie, jak o niej mówisz na głos. Jak widać terapia, to także lepsze radzenie sobie ze stresem.

Terapia jako narzędzie w budowaniu satysfakcjonujących relacji w życiu osobistym

Udoskonalenie relacji interpersonalnych jest jak najbardziej możliwe dzięki pracy z psychoterapeutą. Terapia może pomóc w poprawie relacji z innymi ludźmi, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Psychoterapeuta może wspierać Cię w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, rozwiązywaniu konfliktów i budowaniu zdrowszych więzi. Poprzez lepsze zrozumienie siebie i innych, możesz tworzyć bardziej satysfakcjonujące relacje i poprawić jakość swojego życia. W wersji kalifornijskiej: terapia może pomóc ci zakochać się w sobie do szaleństwa, co z kolei sprawi, że staniesz się magnesem dla zdrowych związków.

Wzmacnianie odporności psychicznej

Profilaktyka zdrowia psychicznego staje się coraz bardziej oczywista. Do regularnego ruchu i jego funkcji w zapobieganiu chorobom (choćby cywilizacyjnym) nie trzeba już nikogo przekonywać, a nasze psyche? Terapia może odgrywać rolę profilaktyczną w zakresie zdrowia psychicznego. Praca nad emocjonalnymi i psychicznymi aspektami życia, nawet jeśli nie masz konkretnych problemów, może przyczynić się do zapobiegania ewentualnym trudnościom w przyszłości. Terapeuta może pomóc Ci zidentyfikować i rozwijać zdrowe strategie radzenia sobie z emocjami oraz utrzymywać dobrą kondycję psychiczną. Gram prewencji jest wart kilograma leczenia.

Radzenie sobie ze stresem

Psychoterapia jako bezpieczne przestrzenie do wyrażania siebie

Psychoterapia to wyjątkowe środowisko, w którym możesz otwarcie i bezpiecznie wyrażać swoje myśli, uczucia i doświadczenia. Czasem te najmniej wygodne. Terapeuta, zobowiązany tajemnicą zawodową, zapewnia wsparcie, empatię i brak osądzania, co może być wyjątkowo ważne w kulturze, która często promuje silną pozycję i wstrzymywanie emocji. Jak to jest mieć osobę, która jest po Twojej stronie, ba, pomoże i osiągnąć głębszy wgląd? Warto podkreślić, że psychoterapia jest elastycznym narzędziem, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i celów. Istnieje jej kilka nurtów oraz nieskończone style. Nawet jeśli wydaje się, że terapia nie jest niezbędna, może przynieść ogromne korzyści i pomóc w osiągnięciu większego dobrostanu emocjonalnego i rozwoju osobistego. To jedna z najlepszych rzeczy, której jesteś wart, która da Ci coś trwałego i w gruncie rzeczy, prędzej czy później, wyraźnie odczuwalnego – i za którą Przyszły Ty będziesz mógł sobie, zwyczajnie i z wdzięcznością, podziękować.